Unit Rate: What's the Better Buy?


Unit Rate: What's the Better Buy?

Pinned By - Anna Beggs
Unit Rate: What's the Better Buy?


DESCRIPTION:

This is a 10 question review on unit rate. Take your students camping with this engaging puzzle. Students will be given 10 items and will need to...

Grade(s): 6

Subject(s): Math

Standard(s): 6.RP.A.2

OVERVIEW:

Unit Rate: What's the Better Buy? is a educational Infographics - By Anna Beggs.It helps students in grades 6 practice the following standards 6.RP.A.2.

This page not only allows students and teachers to get information about the book but also find engaging Sample Questions, Videos, Pins, Worksheets, Apps related to the following topics.

1. 6.RP.A.2 : Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ? 0 (b not equal to zero), and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger." (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.).

Ratings & Comments

Rate this Pin?
0

0 Ratings & 0 Reviews

5
0
0
4
0
0
3
0
0
2
0
0
1
0
0