Grade 6 Math - Unit Rates

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ? 0 (b not equal to zero), and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger." (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.)

The apps, sample questions, videos and worksheets listed below will help you learn Unit Rates.

Coherence Map of 6.RP.A.2

The Coherence Map shows the relationships among the Common Core Standards. The Lumos coherence map not only provides graphical representation and convenient navigation within the standards map but also access to thousands of engaging learning resources such as Practice questions, Videos, Books and Infographics related to every standard. It helps educators and students visually explore the learning standards. It's an effective tool to helps students progress through the learning standards. Teachers can use this tool to develop their own pacing charts and lesson plans.

Standard Description of 6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ? 0 (b not equal to zero), and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger." (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.)

PREVIOUS LEVEL
NEXT LEVEL
6.RP.A.2
 DIRECT LINK
 NON-DIRECTIONAL LINK

Worksheets on Unit Rates