Grade 6 Math - Unit Rates - Free Educational videos for Students in k-12


Grade 6 Math - Unit Rates - By Lumos Learning



DESCRIPTION:

Using the Lumos Study Programs, parents and educators can reinforce the classroom learning experience for children and help them succeed at school and on the standardized tests. Lumos books, dvd, eLearning and tutoring are used by leading schools, libraries and thousands of parents to supplement classroom learning and improve student achievement in the standardized tests.

OVERVIEW:

Grade 6 Math - Unit Rates is a free educational video by Lumos Learning.It helps students in grades 6 practice the following standards 6.RP.2,6.RP.A.2,.

This page not only allows students and teachers view Grade 6 Math - Unit Rates but also find engaging Sample Questions, Apps, Pins, Worksheets, Books related to the following topics.

1. 6.RP.2 : Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ? 0 (b not equal to zero), and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger." (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.).

2. 6.RP.A.2 : Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ? 0 (b not equal to zero), and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger." (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.).


GRADES:

6


STANDARDS:

6.RP.2
6.RP.A.2

Are you the Publisher?