Comparing rates - Free Educational videos for Students in k-12


Comparing rates - By Khan Academy



DESCRIPTION:

Finding a unit rate is a skill often required in real life. How fast is that plane flying? How many lawns can you mow in an afternoon? You see, with our knowledge of ratios and fractions, we can now solve unit rates problems like this.

OVERVIEW:

Comparing rates is a free educational video by Khan Academy.It helps students in grades 6 practice the following standards 6.RP.A.3.B.

This page not only allows students and teachers view Comparing rates but also find engaging Sample Questions, Apps, Pins, Worksheets, Books related to the following topics.

1. 6.RP.A.3.B : Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, If it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?.


GRADES:

6


STANDARDS:

6.RP.A.3.B

Are you the Publisher?

RELATED VIDEOS:

Ratings & Comments

Rate this Video?
0

0 Ratings & 0 Reviews

5
0
0
4
0
0
3
0
0
2
0
0
1
0
0