PBA 1 Practice Question Grade 4 Mathematics - Skill Builder + IAR Rehearsal

Grade 4 Mathematics - Skill Builder + IAR Rehearsal PBA 1

         Get Full Access to Grade 4 Mathematics - Skill Builder + IAR Rehearsal

Currently, you have limited access to Grade 4 Mathematics - Skill Builder + IAR Rehearsal. The Full Program includes,

Buy IAR Practice Resources
Printed IAR Practice Book Available For Grade 4 Click Here To Learn MorePrinted Books Lumos online Step Up Program is designed to Improve student Achievement in the Grade 4 IAR Assessment Click Here To Learn MoreOnline Program

GO BACK

Beth was considering buying paper plates for a party. She was expecting about 400 guests for this party. She has two options for buying paper plates which are as follows.
Paper plate A: $4.00 for a bag of 200 plates

Paper plate B: $3.00 for a bag of 50 plates
Explain which option would be less expensive and why.