Distribution 6.SP.A.2 Practice Question Grade 6 Mathematics - Skill Builder + NJSLA Rehearsal

Grade 6 Mathematics - Skill Builder + NJSLA Rehearsal Distribution

         Get Full Access to Grade 6 Mathematics - Skill Builder + NJSLA Rehearsal

Currently, you have limited access to Grade 6 Mathematics - Skill Builder + NJSLA Rehearsal. The Full Program includes,

Buy NJSLA Practice Resources
Printed NJSLA Practice Book Available For Grade 6 Click Here To Learn MorePrinted Books Lumos online Step Up Program is designed to Improve student Achievement in the Grade 6 NJSLA Assessment Click Here To Learn MoreOnline Program

GO BACK

Wrapping paper rolls are sold in packages of 2, 4, or 6. The following prices apply to the packages:

Package of 2 rolls ------- $1.50

Package of 4 rolls ------- $2.50

Package of 6 rolls ------- $3.50

Lisa needs to buy exactly 12 rolls of wrapping paper for a service project.

Below are a few of the possible combinations. Select the value that correctly represents the missing number in the combinations listed on the table.