Unit Rates 7.RP.A.1 Practice Question Lumos StepUp: TNReady Online Practice and Assessments - Grade 7 Mathematics

Lumos StepUp: TNReady Online Practice and Assessments - Grade 7 Mathematics Unit Rates

         Get Full Access to Lumos StepUp: TNReady Online Practice and Assessments - Grade 7 Mathematics

Currently, you have limited access to Lumos StepUp: TNReady Online Practice and Assessments - Grade 7 Mathematics. The Full Program includes,

Buy TNREADY Practice Resources
Printed TNREADY Practice Book Available For Grade 7 Click Here To Learn MorePrinted Books Lumos online Step Up Program is designed to Improve student Achievement in the Grade 7 TNREADY Assessment Click Here To Learn MoreOnline Program

GO BACK

Your local grocery store is having an unannounced sale on a case of 16 oz. bottles of Brand A bottled water. On sale, the water is selling for $2.99 for a case of 24 bottles. Brand B's regular price at this same store is $3.99 for 36 bottles. Based on the unit price of each brand of water bottles, which of the following is true?