Questions for New York Assessments 500 Practice Question Grade 6 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal

Grade 6 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal Questions for New York Assessments

         Get Full Access to Grade 6 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal

Currently, you have limited access to Grade 6 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal. The Full Program includes,

Buy NYST Practice Resources
Printed NYST Practice Book Available For Grade 6 Click Here To Learn MorePrinted Books Lumos online Step Up Program is designed to Improve student Achievement in the Grade 6 NYST Assessment Click Here To Learn MoreOnline Program

GO BACK

A box of 500 envelopes costs $14.89. Before buying, Mr. Ruiz wants to know the price for one envelope. His son Alan quickly makes a calculation and says, “You can buy almost 34 envelopes for $1.00.” Here is Alan’s work.
Mr. Ruiz thanked his son, but said that was not the answer he was looking for. What is the cost for one envelope to the nearest whole number in cents?