Multi-step Problems 4.OA.A.3 Practice Question Grade 4 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal

Grade 4 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal Multi-step Problems

         Get Full Access to Grade 4 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal

Currently, you have limited access to Grade 4 Mathematics - Skill Builder + New York State Test (NYST) Rehearsal. The Full Program includes,

Buy Practice Resources
Lumos online Step Up Program is designed to Improve student Achievement in the Grade   Assessment Click Here To Learn MoreOnline Program

GO BACK

Terri is looking to buy paint for her porch. She needs to buy enough paint to cover 640 square feet of area. She can choose to buy paint from one of these 3 brands:

Brand A sells paint for $14.99 per can. Each can covers 200 square feet.

Brand B sells paint for $17.99 per can. Each can covers 300 square feet.

Brand C sells paint for $12.49 per can. Each can covers 160 square feet.

Assuming Terri will buy paint from only one brand, which brand offers her the cheapest option?