Unit Rates 6.RP.A.2 Practice Question Grade 6 Mathematics - Skill Builder + ACT Aspire rehearsal

Grade 6 Mathematics - Skill Builder + ACT Aspire rehearsal Unit Rates

         Get Full Access to Grade 6 Mathematics - Skill Builder + ACT Aspire rehearsal

Currently, you have limited access to Grade 6 Mathematics - Skill Builder + ACT Aspire rehearsal. The Full Program includes,

Buy ACTASPIRE Practice Resources
Printed ACTASPIRE Practice Book Available For Grade 6 Click Here To Learn MorePrinted Books Lumos online Step Up Program is designed to Improve student Achievement in the Grade 6 ACTASPIRE Assessment Click Here To Learn MoreOnline Program

GO BACK

An ice cream shop sold 600 liters of pistachio ice cream. To make the ice cream, they used 5 liters of pistachios. What was the unit rate of pistachios used for each liter of ice cream sold?